امروز : جمعه ۲۶ بهمن ۱۳۹۷
منتشر شده : بهمن ۱۷, ۱۳۹۷ | ۱۱:۰۳ ب.ظ ­ ­ کد خبر:40419 ­ ­ تعداد بازدید : 135

تهدید غول ۴۳۵ متری تهران

برج میلاد آنچه در این سال‌ها متولیان به موازات رشد احداث برج‌ها و پروژه‌های عظیم هیچگاه جدی نگرفته شده، موضوع تعمیر و نگهداری سازه‌ها در کشور است. برج میلاد نمونه برجسته این معضل است.


به گزارش سایت خبری مدآرا، روزنامه قانون نوشت: ۱۱ سال پیش که برج میلاد به عنوان ششمین برج بلند مخابراتی جهان افتتاح شد، پای شایعات و حواشی زیادی هم به میان آمد. از هشدار به قرار گرفتن این برج بر روی سامانه گسل تا ادعای اخیر تجمع آب در پی این برج و ترک شیشه آسانسور! در اصل، کاربری این سازه با هدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران بود اما بعدها با ایجاد امکانات و فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی، رستوران، موزه، واحدهای تجاری و نمایشگاهی و … به جاذبه گردشگری تبدیل شد و حالا بازدیدکنندگان زیادی دارد. آنچه در این سال‌ها متولیان به موازات رشد احداث برج‌ها و پروژه‌های عظیم، سهل‌انگارانه از آن گذشته‌اند، موضوع تعمیر و نگهداری سازه‌ها در کشور است که هیچ‌گاه جدی گرفته نمی‌شود. برج میلاد نمونه برجسته این معضل است! حال آنکه چشم بستن بر روی نگهداری ساختمان‌ها و تأسیسات می‌تواند به خسارت‌های گسترده اقتصادی و… منجر می‌شود.

سیدرضا میرصادقی، مجری پروژه برج میلاد با تأیید این موضوع، به خبرنگار «قانون» گفت: متأسفانه سال‌هاست بهره‌برداری و نگهداری از برج به شکل غیر تخصصی در حال انجام است. از سال گذشته هشدار داده‌ام باید نگاه تخصصی‌تری به این مساله شود و حوزه بهره‌برداری توسط کارگروه تخصصی و فنی صورت بگیرد. می‌توانم بگویم که سال‌هاست تقریباً از هیچ تیم فنی و تخصصی به همکاری جدی دعوت نشده است.

مهاب قدس و ایستاسنج: دیگر مشاور برج میلاد نیستیم!

به دنبال اظهارات برخی مبنی بر مشاهده آب در پی این برج، هفته‌های گذشته از سوی نماینده دو شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس و ایستاسنج اظهاراتی نسبت به توقف روند پایش برج میلاد و عدم تمدید قرارداد کارفرما (معاونت عمران شهرداری) با آنان مطرح شد. نظربند، کارشناس شرکت مهاب قدس، با بیان این که کارفرما قراردادش را با هیچ یک از این دو شرکت تمدید نکرده، عنوان کرد هیچ مسئولیت حقوقی متوجه آنها نیست. به گفته او ایستاسنج، تا سال ۸۷ مشاور این پروژه بوده اما طی بازدید از برج که به دنبال شکایت ترک تعدادی از شیشه‌های آسانسور انجام گرفته متوجه شده که در طبقات زیرین و پی، علائم بالاآمدگی سطح آب قابل مشاهده است. همچنین در این سال‌ها تمام سیستم میکروژئودزی (رفتارسنجی خارجی سازه‌های بزرگ) از بین رفته است.

تهدید جانی حدود ۲۲۳۶ نفر

با این حال میرصادقی در پاسخ به این پرسش که آیا اقدامات پیشگیرانه‌ای همچون مانیتورینگ حاصل از تغییرات احتمالی برج میلاد صورت گرفته است، پاسخ داد: بله در برج میلاد و بسیاری از سازه‌های بلند شهر تغییرات ناشی از تحرک گسل‌ها مانیتورینگ شده و تغییر رفتارها و… شرایط را ثبت و ضبط می‌کنند. وی با بیان این که تجهیزاتی برای پایش این تغییرات از حدود دو سال پیش نصب شده است، افزود: تا به امروز گزارشی مبنی بر شرایط نابهنجار یا بحرانی از وضعیت این سازه نشنیده‌ام و در شرایط ایمن است، تنها مساله نگران‌کننده، وجود گود با فاصله و در حریم مرکز همایش‌های برج است که باید برای آن اقدامی جدی صورت بگیرد، هرچند این خطر احتمالی فقط مرکز همایش‌ها را تهدید می‌کند و خطری متوجه خود برج نیست. اما نکته‌ای که از دید مسئولان پنهان مانده، فارغ از سازه، حتی اگر فقط مرکز همایش‌های این برج هم در معرض خطر باشد با توجه به ظرفیت پذیرش سالن‌های این مرکز، جان حدود ۲۲۳۶ نفر در خطر است! در مهر سال ۹۴ حفره بلاتکلیفی که خبر از آغاز عملیات اجرایی پروژه «میلاد ٢» می‌داد ایجاد شد. گودبرداری عظیمی که اگر از کنار اتوبان همت در محل سازه برج میلاد عبور کنید به خوبی آن را می‌بینید و از دید بازدیدکنندگان وجود این حفره پای این برج عظیم بسیار نگران‌کننده است اما به‌دنبال برخی کشمکش‌ها بر سر مجری و خطرات احتمالی تاکنون بلاتکلیف مانده است.

دلایل پنهان عدم اقدام برای گود کنار برج میلاد

مجری پروژه برج میلاد، در اشاره به مشاهده تجمع آب در این سازه اظهار داشت: تجمع آب در چاله‌های آسانسور و برخی مجتمع‌های اطراف می‌تواند ناشی از دلایل مختلفی باشد از جمله: عمل نکردن زهکش‌ها یا ترکیدگی لوله یا عدم بهره‌برداری صحیح از تأسیسات این سازه. میرصادقی درباره نقش اشتباهات اجرایی برج که خود او در زمان تحویل این پروژه عنوان کرده بود، که اشتباهات اجرایی در روند پروژه وجود داشته و عملیات تکمیلی پیش‌بینی نشده بود؛ اظهار داشت: «مثلا در مورد نصب آسانسور و دیواره شیشه‌ای جلوی آسانسور، اصلاً جانمایی و اتصالش به شفتپیش‌بینی نشده و در آن ارتفاعی که شفت اجرا شده بود مجبور شدند نزدیک به ۶۰۰ سوراخ با قطر بالا اجرا کنند و اتصالش را دوباره تعریف کنند». وی همچنین توضیح داد: بخش عمده‌ای از اشتباهات اجرایی به این دلیل بود که برج در حدود هشت سال پیشرفت کمی داشت و بعدها تا جایی که بودجه عمومی اجازه می‌داد این اشتباهات اصلاح شد و در دوره ساخت تلاش کردیم سازه مطمئنی را برای نسل‌های آینده به یادگار بگذاریم. وی افزود: اشتباهات رفتاری در پروژه به‌وجود آمد که قطعاً اگر اجرای این نوع پروژه و چنین سازه عظیمی تکرار شود، سعی می‌کنیم دست و دلبازانه‌تر و به شکل بهتری اجرا کنیم.

وی همچنین افزود: دو سال پیش یک عضو شورای شهر بحث نشست یا به عبارتی انحراف برج میلاد را عنوان کرد اما با بررسی‌هایی که سال گذشته با توجه به مشخصات اولیه و به عنوان خطوط قرمز حفاری‌های برج انجام شد، هیچ گزارشی مبنی بر تهدید امنیت برج ارائه نشد. تنها تبعات گود فاز دو میلاد به عمق ۲۳ تا ۲۶ متر به فاصله تقریباً ۱۵ متری مرکز همایش‌ها وجود دارد که سال‌هاست رها شده اما امسال ظاهراً شرایط پایدارسازی یا نیلینگ‌های این گود مطرح است که بعد از ۵ تا ۶ سال طبیعتاً نیازمند بازبینی است. مجری پروژه برج میلاد همچنین به دستور شهردار وقت تهران به معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران مبنی بر اقدام عاجل در خصوص پایدارسازی گود مجاور مرکز همایش‌ها اشاره کرد و گفت: متأسفانه به هر دلیلی به شکل جدی اقدامی در این باره صورت نگرفت؛ حال آن که من بارها به اعضای محترم شورا اعلام کردم که این گود با توجه به بارگذاری جدید در حال تهدید است!

فرونشست‌های تهران تهدیدی برای برج میلاد

علاوه بر این موضوع، گسل‌ها و فرونشست زمین در شهر تهران نیز از جمله پدیده‌های نگران‌کننده‌ای است که در سال‌های اخیر گریبان این کلانشهر را گرفته است. میرصادقی در خصوص این دو تهدید مهم پایتخت و اثرات و خطرات احتمالی آن بر این برج توضیح داد: سال‌هاست ما با مقوله فرونشست زمین در تهران روبه‌رو هستیم.

شرکت‌های مهندسین مشاور تخصصی ژئوتکنیک در مورد مناطق مختلف تهران این پدیده را گزارش کرده‌اند و این موضوع کاملاً جدی است، در بحث شسته شدن ریزدانه‌ها و ایجاد حفره‌ها به خصوص در مناطق مرکزی به سمت جنوب شهر، این تهدید برای برج هم خیلی جدی است. به گفته او عواملی همچون حفاری‌های بیش از حد مجاز به‌دنبال ارائه مجوز ساخت برج‌های تجاری و مسکونی و تأمین پارکینگ، گودبرداری‌های نامتعارف شهر تهران که منجر به انحراف غیر اصولی آب‌های سطحی شده است، بارگذاری بسیار حجیم و غیر متعارف در خاک‌های مناطق مختلف شهر، منجر به فرونشست‌ها و تهدیدی برای برج میلاد شده که قطعاً باید شرایط بازدارندگی برای این معضل اندیشیده شود.

مجری پروژه برج میلاد افزود: هرچند که شورای شهر جدید به نوعی جلوی ساخت و سازهای حجیم را در مناطق مختلف شهر تهران گرفته است، اما با توجه به تبعات و حواشی احتمالی تا جایی که توانسته‌ام به تمامی تصمیم‌گیران شهر تهران و اعضای شورای شهر اطلاع‌رسانی کردم که این مناطق توسط گروه‌های متخصص عارضه‌یابی شود چراکه در بعضی مناطق، دیگر امکان بارگذاری وجود ندارد و در برابر حوادث و فجایع احتمالی باید اصلاح و پایدارسازی صورت بگیرد.

میرصادقی همچنین در خصوص گسل‌های محرک زلزله در شهر تهران نیز معتقد است: تهدیدات ناشی از این پدیده از گذشته وجود داشته و متعلق به امروز نیست. شهر تهران هم مثل خیلی از شهرهای بزرگ دنیا روی گسل قرار دارد و سازه‌هایی هم که بر روی مناطق زلزله‌خیز احداث می‌شود قطعاً باید دارای مقاومت باشند، خیلی از سازه‌های ما از این مقاومت برخوردارند و مطابق با آئین‌نامه‌های ۲۸۰۰ است که از سال ۱۳۸۲ به بعد اجرایی شده و بیشتر اینابنیه‌ها جای نگرانی ندارند.

وی به طور کلی در خصوص تهدیدات احتمالی برج میلاد، تاکید کرد: ما برای بخش‌های بهره‌برداری برج میلاد اسنادی به عنوان فرآیند راهنما تدوین و ثبت کرده بودیم که متأسفانه امروز از آن دچار انحراف شدیم، معتقدم باید هرچه جدی‌تر مسئولان شهرداری بدون هر گونه رویکرد سیاسی در اجرای آن بازنگری کنند.

مجری پروژه برج میلاد اظهار داشت: متأسفانه این برج عظیم درگیر موضوعات سیاسی شده است، سازه‌ای که فکر نمی‌کنم دیگر در کشور تکرار شود باید خیلی بهتر از این‌ها نگهداری می‌شد؛ حال آن که امروز شاهد هستیم که خیلی بخش‌های آن که به سختی تأمین شدند، خراب شده و حتی می‌توان گفت شاید جایگزینی هم برای آن وجود نداشته باشد.

Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download Best WordPress Themes Free Download
download udemy paid course for free
download xiomi firmware
Download Premium WordPress Themes Free
udemy paid course free download

0 بار پسنديده شده است


برچسب‌ها,

گزارش تصویری

حاشیه جلسه هیأت دولت
 • نقدی بر جوابیه شرکت صبا فولاد خلیج فارس/کدام خبر؟ کدام تکذیبیه؟
 • تکذیب فوت آیت الله موسوی جزایری/ امام جمعه اهواز در انگلیس است
 • «جنبش قیام الله» چیست؟ باید منتظر فتنه ای تازه در قم باشیم؟
 • آیا باید منتظر مذاکره مستقیم ایران و آمریکا باشیم؟
 • میرحسین از زبان میرمحمود
 • تصاویر مراسم اختتامیه سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر
 • عیدی بازنشستگان کشوری امروز پرداخت می‌شود/ عیدی کارکنان آماده است
 • موسوی تبریزی: نامه امام درباره آیت‌الله منتظری و نهضت آزادی به خط حاج احمد است
 • شوهر رها، یک فرزند ۱۱ ساله دارد/ مادر رها: دخترم ۱۵ سال دارد نه ۱۳ سال!
 • کشف جسد مردی ۵۵ ساله زیر پل غازیان
 • تصاویر راهپیمایی ۲۲ بهمن در تهران
 • بهزاد نبوی: فقر عامل انقلاب نبود/ مدت هاست ضد هر نوع انقلابی هستم/ کشمیری هرگز با من کار نکرده بود
 • واکنش تندِ داور جشنواره فیلم فجر به رفتار عجیب همایون غنی‌زاده
 • صدا و سیما لوگوی منچستر یونایتد را هم سانسور کرد
 • تاکید مسکو بر حق ایران برای پیش‌برد برنامه‌های موشکی خود
 • توهین زننده روزنامه کیهان به فاطمه معتمد آریا/ پیرزن شده ای../ معتمد آریا چه گفت؟
 • مرضیه هاشمی کیست ؟ ماجرای دستگیری خبرنگار ایرانی در امریکا چیست؟
 • پرویز کاظمی با دعا در دادگاه حاضر شد+ تصویر
 • سلطان موز کیست؟
 • واکنش محسن هاشمی به انتشار خبر مخالفتش با طرح زیست شبانه در تهران/ من چه کاره ام؟!
 • پروژه تسخیر کیلومتر ۱۴ جاده مخصوص با بحران سازی مصنوعی
 • نوستالژی خاطره انگیز ملی ایرانی در مسیر پیشرفت
 • نامه سرگشاده جمعی از بازنشستگان به مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشور
 • نقدی بر جوابیه شرکت صبا فولاد خلیج فارس/کدام خبر؟ کدام تکذیبیه؟
 • افزایش٢٠ درصدی مستمری مددجویان کمیته امداد و بهزیستی در سال ٩٨
 • ژن خوب این بار در وزارت کار از داماد به برادر خانم منتقل شد
 • #۸*۱۴۲* را بگیرد و بسته حمایتی خود را پیگیری نماید
 • آخرین اخبار از حواشی بازی ایران-ژاپن/ رامین رضاییان: بازی خیلی سختی مقابل ژاپن داریم+ تصاویر
 • چرا «دیدن این فیلم جرم است» را نمی توان باور کرد؟/ روح احمدی نژاد در کپی «آژانس شیشه ای»!
 • جام ملت های آسیا/ایران ۳ -۰ چین
 • آخرین اخبار

  • Webp.net-gifmaker-3-1.gif
  • Webp.net-gifmaker-4.gif
  • Webp.net-gifmaker-5.gif